بازاریابی شبکه های اجتماعی

- برندسازی و فروش
با بازاریابی شبکه‌های اجتماعی امکان پذیر است!

این روزها که افراد زیادی به آموزش اینستاگرام در خود این پلتفرم اجتماعی مشغول‌اند، بارها و بارها می‌شنویم که بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چقدر مهم است و می‌تواند در میزان فروش و آگاهی از برند ما تأثیرگذار باشد. بازاریابی و تبلیغات در شبکه‌ای اجتماعی را به چه صورت باید انجام دهیم؟ تأثیر این شبکه‌ها در میزان فروش محصولات ما چقدر است؟ اشتباهات رایجی که در این حوزه باعث فروپاشی کسب‌وکارمان می‌تواند، بشود کدام است؟

نمی‌دانیم متوجه منظورمان شدید یا نه، اما بازاریابی شبکه‌های اجتماعی آن‌قدرها که اساتید در اینستاگرام بیان می‌کنند، آسان نیست. شما نمی‌توانید مدیریت شبکه‌های اجتماعی را صرفاً به اینستاگرام مارکتینگ بدل کنید و روش بازاریابی اینستاگرام را اینفلوئنسر مارکتینگ بدانید. نه اینطوری نیست و نخواهد بود.

هر کسب‌وکاری در دنیای پلتفرم‌های اجتماعی به عنوان یک فرد شناخته می‌شود. با توجه به این که هر فرد در اینستاگرام، دارای ویژگی‌ها و خصلت‌هایی است، مردم هم از بیزینس انتظار دارند که ابعاد مختلف خود را به درستی نشان دهد. مردم با دیدن این ویژگی‌ها در شبکه‌های اجتماعی، عاشق کسب‌وکار می‌شوند و تبدیل به یک مشتری وفادار آن می‌گردند.

البته این تمام ماجرا نیست و نکته مثبت‌تر آن در میزان حضور کاربران و مخاطبان هدف ما در شبکه‌های اجتماعی است. به عنوان مثال در اینستاگرام بیش از ۵۰ میلیون کاربر ایرانی حضور دارد. بله درست است! بیش از نصف جمعیت کل کشورمان ما در اینستاگرام فرد یا افراد را داریم! ما اگر از این مارکت و بازار بزرگ، سهمی نداشته باشیم، خودمان مقصر نیستیم؟

این روزها حتی پدر و مادرهایی که در گذشته‌های نه چندان دور استفاده بیش از حد از موبایل فرزندان خود را به صورت مرتب تذکر می‌کنند، گوشی‌های هوشمند خریده‌اند و در اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی به فعالیت مشغول‌اند.

- شبکه‌های اجتماعی، محلی برای بازاریابی

در شبکه‌های اجتماعی ما روزانه شاید چندین، ده‌ها و شایدم صدها پست ببینیم که یا شایعه هستند یا خرافه یا جادو یا حتی خواص گیاهان دارویی، اما این همه چیز نیست. در میان کسانی که قصد دارند از شبکه‌های اجتماعی سوءاستفاده کنند، کسب‌وکارهای بزرگی هم وجود دارند که با تهیه یک استراتژی در این حوزه اقدام به بازاریابی شبکه‌های اجتماعی می‌کنند.

بیزینس‌هایی که می‌خواهند به سرعت رشد کنند با مدیریت شبکه‌های اجتماعی خود به بهترین شکل و استفاده از استراتژی‌های مختلف به هدف خود می‌رسند. به عنوان مثال این کسب‌وکارها به‌جای تولید این نوع از پست‌های بدون طرفدار، اقدام به منتشر کردن خبرهای مجموعه خود، تخفیفات، معرفی محصولات جدید، پروموت محصولات قبلی و … می‌کنند.

اگر ما بتوانیم از فرصت شبکه‌های اجتماعی برای آشنایی با افراد جدید در دنیای مجازی استفاده کنیم، بدون شک کسب‌وکاری که داریم می‌تواند با هزینه بسیار کمتر نسبت به دنیای واقعی، برند شود. برندسازی کم هزینه نیست! بازاریابی کم هزینه نیست! این ما هستیم که با انتخاب روش‌ها و فعالیت‌هایی که باید انجام دهیم، این موضوع را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم.

- جای کسب‌وکار شما در شبکه‌های اجتماعی خالی است!

لطفاً شبکه‌های اجتماعی را به اینستاگرام بدل نکنید! درست است که محبوب‌ترین و بهترین شبکه اجتماعی در ایران در حال حاضر اینستاگرام است، اما شبکه‌های اجتماعی دیگر مانند توییتر، لینکدین و … هم وجود دارند که این روزها در حال رونق پیدا کردن هستند.

به عنوان مثال بسیاری از شرکت‌های معتبر ایرانی دیگر درج آگهی استخدام در بخش‌های مختلف سایت‌های گوناگون را دور انداخته‌اند و الان تنها با لینکدین، مخاطبان کسب‌وکار خود را پیدا می‌کنند. حالا از بحث بازاریابی شبکه‌های اجتماعی دور نشویم و در ادامه با محوریت اینستاگرام به توضیح بیشتری در مورد مدیریت شبکه‌های اجتماعی بپردازیم.

- اینستاگرام مارکتینگ فراتر از یک قالب و چند پست است!

بسیاری از افرادی که تازه با دنیای مجازی آشنا شده‌اند و پای صحبت‌های اساتید اینستاگرام نشسته‌اند، تصور می‌کنند که اگر در اینستاگرام یک اکانت بسازند، چند پست از این طرف و آن طرف تهیه کنند و در یک قالب آماده محتوا را بگذارند، فروش آن‌ها از فردا چند ده برابر شده و مخاطبان بسیار زیادی پیدا می‌کنند.

خدمات اینستاگرام مارکینگ خیلی، خیلی فراتر از این موضوعات ساده و پیش پا افتاده است. ما وقتی از اینستاگرام مارکتینگ صحبت می‌کنیم، منظورمان، پلن، استراتژی، برنامه‌های تبلیغات مختلف از جمله اینفلوئنسر مارکتینگ، تقویم محتوایی، تعامل با مخاطبان، طراحی حرفه‌ای پست‌ها و ویدئوها و … است!

مشتریان بالقوه هر کسب‌وکاری در اینستاگرام حضور دارد و هرچقدر که در این رابطه عملکرد بهتری داشته باشیم، نتیجه بیشتری هم خواهیم گرفت. یک کلام و ختم کلام! اینستاگرام مانند دریاچه‌ای است که پر از ماهی است. ما می‌توانیم با قلاب، آن‌ها را صید کنیم. در این مثال ماهی، مشتری بالقوه است و صید می‌تواند فروش یا افزایش آگاهی از برند ما باشد.

شما مشتریان و فالوورهای زیادی پیدا می‌کنید که به آن‌ها می‌توانید، محصولات و خدمات خود را بفروشید. در این مورد از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، هرچقدر که تعامل بیشتری با کاربران برقرار شود و مخاطبان بیشتری داشته باشیم، موفق تریم.

بگذارید که تصورات ذهنی شما را در مورد اینستاگرام مارکتینگ، کمی عوض کنیم. ما قصد نداریم صرفاً بگوییم که شبکه‌های اجتماعی می‌تواند برای شما مؤثر باشد، بلکه می‌خواهیم عادلانه و منصفانه به این موضوع نگاه کنیم. 

شما به عنوان یک مخاطب هنگامی که وارد یک سایت جدید و بدون پشتوانه ذهنی می‌شوید و قصد می‌کنید که یک محصول جدید بخرید، آیا به شماره تماس مدیر سایت نگاهی نمی‌اندازید؟ آیا به دنبال میزان فعالیت این سایت در شبکه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام نیستید؟ اگر اینستاگرام کسب‌وکار فعال باشد به کسب‌وکار راحت‌تر اعتماد نمی‌کنید؟

اینستاگرام در کمترین حالت می‌تواند فروش را در بسترهای دیگر برای شما فراهم کند و در بهترین حالت، مخاطبانی وفادار که به دنبال خرید از شما هستند را ایجاد می‌کند.

رادون ، مجری شما در شبکه‌های اجتماعی

ما در رادون این موضوع را اصل می‌دانیم که یک مشتری باید در اینستاگرام یا دیگر شبکه‌های اجتماعی که قصد مدیریت آن‌ها را برای او داریم، محصول یا خدمات بفروشد. فروش محصول یا خدمات مشتری در شبکه‌های اجتماعی تخصصی است که ما سال‌ها آن را تجربه کردیم و حالا این شمایید که می‌توانید از آن استفاده کنید.

اگر به دنبال دیجیتال مارکتینگ هستید، اگر می‌خواهید کسب‌وکارتان در دنیای مجازی رشد کند، اگر به دنبال بهبود وضعیت کار خود هستید، همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.