طراحی کاراکتر

- طراحی کاراکتر اختصاصی برند برای حضور در عرصه برندینگ

هر کسب‌وکار و برندی دارای یکسری شخصیت است که شاید تا سال‌های سال در هر محتوای تبلیغاتی که از آن‌ها تولید می‌شود، آن شخصیت یا کاراکتر را مشاهده کنیم. این شخصیت‌ها و کاراکترها اگر جذاب طراحی شوند، می‌توانند تأثیرات فراوانی بر روی مخاطبان بگذارند و کاری کند که اهداف تصور شده برند به وقوع بپیوندد.

مثلاً همه ما عمو برقی را یادمان هست! عمو برقی که با شعر و آواز می‌خواند، لامپ اضافی خاموش! شاید همین کاراکتر و همین شخصیت که برای وزارت نیرو بخش برق طراحی شده بود، باعث کاهش مصرف برق، کاهش مصرف انرژی و صرفه جویی در انرژی و بسیاری از اتفاقات دیگر گردید.

ما کاراکترهای تأثیرگذار را هیچ وقت فراموش نمی‌کنیم و همیشه با توجه به شکل داستانی آن‌ها، علاقه‌مند می‌شویم که از آن‌ها استفاده کنیم. لطفاً تصور نکنید که تنها با کشیدن چند خط بر روی کاغذ شما می‌توانید یک کاراکتر تو دل برو و ماندگار طراحی کنید!

ماجرا خیلی فراتر از این حرف‌هاست. طراحی کاراکتر جدا از داشتن هنر طراحی و مهارت به تصویر کشیدن خواسته‌ها، نیاز به این دارد که برندمان را به تصویر بکشد. مثلاً تنها صحبت از یک حیوان یا انسان کافی نیست، بلکه لازم است در این حیطه و زمینه شخصیت برند را به صورتی طراحی کرد که متناسب با هدف، مخاطبان و علایق کاربران باشد.

هیچ چیز در دنیای تبلیغات بی حساب و کتاب نیست! ما همه علاقه‌مندیم که در این دنیای شلوغ برای کسب‌وکار یا بیزینس خود اعتباری بدست بیاوریم. در ادامه سعی می‌کنیم با بررسی هر چه بیشتر طراحی کاراکتر و نکات مهم آن به شما کمک کنیم که در این راستا گام بردارید.

- طراحی کاراکتر چه پیش نیازهایی دارد؟

در دنیای تبلیغات نمی‌توانید بی گدار به آب بزنید و توقع داشته باشید که به خواسته و هدف خود برسید. وقتی صحبت از طراحی کاراکتر می‌شود، ما این موضوع را در نظر می‌گیریم که یک برند خوب، یک برند شناخته شده و یک برند مطرح برای این که به جایگاه کنونی خود برسد قبل از هر چیزی نیاز به یک کاراکتر دارد.

ما در اینجا به این موضوع باور داریم که تا کسب‌وکاری را به خوبی نشناسیم، قادر به این نیستیم که یک کاراکتر اختصاصی تولید کنیم. شاید می‌پرسید که چه احتیاجی به این کار است؟ بگذارید سؤال شما را با یک سؤال جواب دهیم: آیا شده برای کسی که نمی‌شناسید، یک هدیه بخرید که مناسب او باشد؟ معلوم است که نه! ما ابتدا باید مخاطب و کسب‌وکار را بشناسیم تا بر آن اساس یک کاراکتر تأثیرگذار ایجاد کنیم.

ما نمی‌خواهیم مثل اکثر تبلیغاتچی‌ها و افرادی که در این حوزه فعال‌اند، این مسئله را مورد نقد و بررسی قرار دهیم که آیا استفاده از کاراکترهای همه کس پسندی همچون خرگوش، اسب و … در برند کار مناسبی است یا خیر! بعضی از دوستان به اصطلاح متخصص اسب را چون نجیب است و سریع، خرگوش را چون پشمالو و گوگولی است و … را برای کاراکتر هر برندی تجویز می‌کنند. مهم نیست آن کسب‌وکاری که به آن مشاوره می‌دهند تولید کننده لوازم خودرو است یا فروشنده محصولات لوازم آرایشی و بهداشتی!

ما در دنیای تبلیغات به خصوص در زمینه طراحی کاراکتر بر این باوریم که هر کاراکتری برای هر برندی مناسب نیست! همه مردم این کاراکترها را دوست ندارند یا لااقل هر کسب‌وکاری که مخاطبان خاص خود را دارد، شاید به این حیوانات علاقه نداشته باشند.

- - تیم‌های تبلیغاتی چگونه کاراکتر طراحی می‌کنند؟

طراحی هر کاراکتر هرچقدر معمولی و ساده نیازمند تخصص، تحقیق و تجربه فراوان است! آژانس تبلیغاتی که این کار را بر عهده می‌گیرد باید با برند کاملاً آشنا شده و بر اساس آن شخصیتی خلق کند که داستان برند را جلو ببرد. ما نمی‌توانیم به سادگی و راحتی تنها با چند سیاه قلم زدن بر روی کاغذ و یا حتی با کلاس تر کمک گرفتن از قلم نوری، طرحی رسم کنیم که غایت هدف کسب‌وکارمان باشد.

برای این که بهتر متوجه اهمیت این موضوع شوید، بگذارید یک مثال ساده بزنیم! یک تیم تبلیغاتی که قصد طراحی کاراکتر را دارد، باید به این موضوع واقف باشد که برند در چه مرحله‌ای از رشد خود است، مشتریان و مخاطبان احتمالی آن چه کسانی هستند و چگونه قرار است در این راستا تأثیرگذاری را مشاهده کنیم؟

همه این سؤالات در کنار یکدیگر باعث می‌شوند که جذابیت به شخصیت برندمان اضافه شود. جذابیت یک طرح شاید فقط به معنای زیبایی آن نباشد. شما باید بدانید که مخاطب چه علایقی دارد و چه خواسته‌هایی، سپس بر اساس آن اقدام به طراحی کاراکتر اختصاصی کنید.

- جذابیت در طراحی اینگونه امکان‌پذیر نیست

به اندازه کافی تاکید کردیم که در طراحی کاراکتر و طراحی شخصیت برند باید به جذابیت طرح نهایی به شدت توجه شود! تیم طراحی رادون هنگامی که بخواهد برای یک کسب‌وکار اقدام به طراحی شخصیت برند کند، معمولاً برای افزایش جذابیت به مدل چهره کاراکتر، نمک صورت او، حسی که به مخاطب القا می‌کند و … توجه می‌کند. همه این مسائل کمک می‌کند که در هنگام طراحی یک کاراکتر اختصاصی و تضمینی در این راستا نتیجه‌ای جذاب و گیرا داشته باشیم.

البته اینجا فقط جذابیت نیست که باید به آن توجه شود، بلکه توجه به مسائلی همچون این که آیا کاراکتر اختصاصی ا به تمام المان‌های تبلیغاتی ما مثل بیلبورد، بسته‌بندی محصولات، اتوبوس، وسایل نقلیه عمومی و … هم میاید، باید توجه کنیم. ما شخصیت برندمان را طراحی می‌کنیم که از آن در همه جایی که می‌خواهیم استفاده کنیم، پس نباید طرحی باشد که به این نوع فضاها نیاید.

همه مواردی که در بالا گفتیم و احتمالاً به آن توجه کردید، این موضوع و مسئله را بیان می‌کند که تولید کاراکتر تبلیغاتی کاری بسیار حساب شده و دقیق است به صورتی که نمی‌توان از یک نقاش خواست تا این کار را انجام دهد. ما نیاز به یک متخصص تبلیغات و فردی کارکشته در این حوزه داریم که بتواند در این راستا برای ما اقدامات مؤثر انجام دهد. حرفه‌ای‌ها و افرادی که در این زمینه تجربه دارند، کسانی هستند که باید به دنبال آن‌ها بگردید.

چرا رادون باید طراحی کاراکتر شما را بر عهده بگیرد؟

ما در رادون ارزش خلق می‌کنیم! شخصیت طراحی می‌کنیم که خاص و تک باشد! متأسفانه بسیاری از کاراکترها و شخصیت‌هایی که در تلویزیون یا بر روی بیلبوردها می‌بینید، کپی هستند! کاراکترهای کپی نه تنها به اعتبار برند لطمه می‌زنند، بلکه هیچ فایده‌ای هم ندارند!

تیم طراحی رادون با گذراندن تک تک مراحل بالا به دنبال این است که طرحی ماندگار و اصولی برای شما ایجاد کند. طرحی که متناسب با خواسته و نیاز شما باشد. تیم حرفه‌ای رادون می‌تواند به شما برای داشتن یک شخصیت برند ماندگار کمک کند.

اگر در این راستا نیاز به کمک یا مشورت دارید، می‌توانید با بخش پشتیبانی رادون تماس بگیرید.