طراحی کاتالوگ و بروشور

- طراحی کاتالوگ و بروشور، سبکی موفق از معرفی بیزینس

اگر در این فکر هستید که در دنیای دیجیتالی امروز دیگر نیازی به کاتالوگ و بروشور ندارید، باید بگوییم که سخت در اشتباهید! هیچ وقت تبلیغات فیزیکی و قابل لمس، نمی‌توانند جای خود را به تبلیغات مجازی امروز بدهند. شاید باورش برای شما هم سخت باشد که حتی امروزه افرادی هستند که تبلیغاتی که از آن خوششان میاید را برای سال‌های طولانی نگهداری می‌کنند! طراحی کاتالوگ مهم است! خیلی مهم‌تر از آن چیزی که بتوان تصورش کرد!

البته قطعاً منظور ما هر طرحی نیست! طراحی کاتالوگ حرفه ای که توسط افراد کار کشته صورت گرفته باشد، منظور ما از کاتالوگی است که باید طراحی شود! نکته‌هایی که در این رابطه در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم، مواردی هستند که خوب است به آن‌ها کامل اشاره شود.

مخاطبان را به لمس کسب‌وکارتان با طراحی یک کاتالوگ حرفه ای، ترغیب کنید!

- چیستی کاتالوگ و بروشور و هدف آن!

یکی از ابزارهای تبلیغاتی که از گذشته به شکل‌های گوناگون طراحی می‌شده است، کاتالوگ نام دارد! این وسیله تبلیغاتی برای معرفی محصولات و خدمات یک شرکت، اطلاعات و دیتاهایی را به مخاطب منتقل می‌کند که ضروری هستند. 

شما نمی‌توانید هیچ شرکت موفقی را پیدا کنید که از کاتالوگ برای معرفی خود استفاده نکرده باشد. شرکت‌های زیادی هستند که با کمک بروشورها و کاتالوگ‌ها قصد منتقل کردن اطلاعاتی را دارند که خوب است در بروشور به آن‌ها اشاره شود.

برای این که بهتر متوجه هدف طراحی کاتالوگ و بروشور شوید، خوب است که به یک مثال توجه کنید! فرض کنید برای خرید یک یخچال یا اجاق گاز به یک فروشگاه لوازم خانگی که محصولات زیادی دارد، مراجعه می‌کنید. نه تنها شما بلکه هیچ کس دیگری با توجه به این همه تنوع محصول قادر به انتخاب نیست!

کاتالوگ با توجه به دیتاها، تصاویر و توضیحاتی که در اختیار مخاطب می‌گذارد به او در یک انتخاب بهتر کمک می‌کند. معمولاً قدم اول بررسی کاتالوگ محصولات و سپس کسب اطلاعات بیشتر از کارشناسان فروش است. حالا فرض کنید که کاتالوگ یا بروشوری نبود، شما چه کاری انجام می‌دادید؟

چگونه دیتای مورد نیاز خود را پیدا می‌کردید؟ علاقه داشتید که همش از کارشناس فروش سؤال کنید و یا خودتان در اینترنت به دنبال اطلاعاتی بگردید که شاید اصلاً کاربردی نباشند!

- انواع کاتالوگ و بروشور که می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید!

قبل از سفارش طراحی کاتالوگ و بروشور، خوب است در مورد انواع آن‌ها اطلاعات کافی کسب کنید. در حال حاضر بیشتر سفارش‌هایی که به ما می‌شود، طراحی کاتالوگ برای معرفی محصولات، معرفی خدمات و یا حتی توضیح در مورد کلیت سازمان است. (در این نوع از کاتالوگ‌ها که برای معرفی سازمان‌ها و کسب‌وکارهاست، در مورد مدیران، استراتژی‌های سازمان، چارت و اهداف سازمانی صحبت می‌شود!)

کاتالوگ‌ها با توجه به نیاز و خواسته شما دسته‌بندی می‌شوند!

- چرا باید کاتالوگ و بروشور داشته باشید؟

همه کسب‌وکارها نیاز به تبلیغات دارند! بعد از تبلیغات و جذب اولیه مخاطبان، شما باید کاربر را به یک مشتری تبدیل کنید، اما چطور؟ باید به او اطلاعاتی بدهید که در رابطه با سازمان و کسب‌وکار شما تا کنون نمی‌دانسته است! این کار با کمک طراحی کاتالوگ حرفه ای امکان پذیر است.

کاتالوگ‌ها با جنبه‌های تبلیغاتی و اهداف بازاریابی که معمولاً دنبال می‌کنند، جزو خدمات و محصولاتی به شمار می‌روند که می‌توان به خوبی بر روی آن‌ها حساب کرد. هرچقدر که در این رابطه مخاطب را به عنوان عنصر اولیه طراحی کاتالوگ و بروشور بیشتر در نظر بگیریم، می‌توانیم انتظار طراحی بهتری را در نهایت داشته باشیم.

- چگونه کاتالوگ را طراحی می‌کنیم؟

ما در رادون برای طراحی کاتالوگ؛ یکسری اصول را رعایت می‌کنیم! با پیروی از این اصول است که می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که کاری که انجام می‌دهیم برای کارفرما و مشتری ما دارای فایده است. برخی از مراحل طراحی کاتالوگ که در تیم ما طی می‌شود، عبارت است از:

۱) گام اول: چرا کاتالوگ می‌خواهیم؟ هدف ما چیست؟

در قدم اول با کارفرما صحبت می‌کنیم و می‌پرسیم که چرا اصلاً به سراغ کاتالوگ رفته است؟ چه هدفی را دنبال می‌کند و چه مخاطبانی را برای محصولات و خدمات خود در نظر گرفته؟ 

کاتالوگ مانند لوگو از آن دسته خدماتی نیست که هر کسی به آن نیاز داشته باشد یا حداقل یک نیاز ضروری مثل نان شب باشد! (البته بعضی از کسب‌وکارها با توجه به نوع خدماتی که دارند به کاتالوگ بیشتر از سایر خدمت‌های تبلیغاتی نیاز دارند!)

ما تا متوجه نشویم که هدف شما از سفارش طراحی کاتالوگ چیست، احتمالاً نتوانیم قدم‌های مناسبی برداریم!

۲) گام دوم: تعیین رنگ و لعابی که قرار است به محتوا بدهیم!

کسب‌وکار شما چه رنگ سازمانی ندارد؟ از چه فونتی استفاده می‌کند؟ چارچوب تصاویر برای برند شما به چه صورت تعریف شده است؟ همه این ها مواردی است که باید در گام دوم طراحی کاتالوگ به صورت کامل مشخص کنیم.

معمولاً این موارد که در برند بوک یک کسب‌وکار مطرح است را با کارفرما بررسی می‌کنیم و راجع به مشخص کردن کلیات طرح کاتالوگ صحبت می‌کنیم! هرچقدر که این گام دقیق‌تر برداشته شود، طرحی که در نهایت آماده می‌شود بیشتر مورد توجه مخاطب قرار خواهد گرفت.

رنگ سازمانی شما در کاتالوگ، می‌تواند یادگاری مهمی برای یادآوری برند شما در ذهن مخاطب باشد

۳) گام سوم: همفکری برای تهیه طرح اولیه و آماده‌سازی آن

خلاقیت حرف اول را می‌زند! هرچقدر که مغزهای متفکر با یکدیگر بهتر همراهی کنند، طرحی که در نهایت به عنوان خروجی می‌بینیم، جذاب‌تر، خواناتر و بهتر خواهد بود. طراحان حرفه ای رادون با مشخص کردن مراحلی که قرار است مخاطب با خواندن کاتالوگ طی می‌کند به این موضوع پی می‌برد که چطور قرار است طرح‌ها پی ریزی کند. 

جلسات همفکری معمولاً نتایج بی نظیری دارند که می‌تواند بر روی نتیجه نهایی کار تأثیر زیادی بگذارد. اگر کسب‌وکاری هستید که اولین تاچ پوینت یا ارتباط شما با مشتری، کاتالوگ است بهتر است به ما گوشزد کنید که طرح خیلی مهم است.

این موضوع شباهت زیادی با ارتباط اول و تأثیر آن دارد. شما ممکن است آدم‌هایی را برای بار اول ببینید و بر اساس ظاهر و نوع صحبتی که داشته‌اند، در مورد آن‌ها قضاوت کنید. نترسید! فقط شما اینگونه نیستید، بلکه این خاصیت انسان هاست که در رابطه با یک موضوع جدید در همان ارتباط اولیه، تصمیم گیری می‌کنند.

۴) گام چهارم: بررسی محتوای داخلی کاتالوگ

کاتالوگ برای معرفی محصول است؟ یا سازمان؟ یا حتی خدمات؟ به چه صورت باید به آن‌ها از نظر برند شما اشاره شود؟ چه نبایدهایی وجود دارد که تیم طراحی باید به آن‌ها توجه کند؟ طراحی کاتالوگ حرفه ای مدنظر شما نیاز به اطلاعاتی دارد که باید با همفکری یکدیگر بر اساس مخاطبی که می‌خواهیم جادویش کنیم، باید طراحی شود.

۵) گام پنجم: نهایی کردن طرح کاتالوگ و چاپ حرفه ای آن

اگر همه گام‌های قبلی را درست جلو رفته باشیم، بهترین کاتالوگ را طراحی کرده و از مفیدترین توضیحات در آن استفاده کرده باشیم، اما چاپ باکیفیت را فراموش کرده باشیم، احتمالاً نه تنها هیچ نتیجه‌ای نمی‌گیریم، بلکه باید کاتالوگ و بروشوری که این همه برای آن زحمت کشیده‌ایم را در سطل زباله پیدا کنیم.

ما در رادون با تمام کردن کار طراحی و گرفتن تاییده نهایی از شما، اقدام به چاپ کاتالوگ شما با بهترین کیفیت ممکن می‌کنیم. ما اگر کاری را شروع کنیم تا تموم شدن آن به جلو حرکت می‌کنیم!

با چاپ یک کاتالوگ بی‌کیفیت، سطل آشغال منتظر طراحی شما خواهد بود!

چرا رادون باید کاتالوگ و بروشور شما را طراحی کند؟

اگر برای طراحی کاتالوگ و بروشور به دنبال یک تیم حرفه ای می‌گردید و شک دارید که ما از عهده‌اش برمیاییم یا نه خوب است که به نمونه‌های کاتالوگی که طراحی کرده‌ایم، نگاهی بیندازید! تیم حرفه ای طراحی کاتالوگ دیجیتال و فیزیکی رادون با کولی باری از تجربه و کمک گرفتن از استعدادهای جوان، طرح‌های پویا، جذاب و پر از زیبایی را برای شما به ارمغان می‌آورند که می‌توانید به آن‌ها توجه داشته باشید.

اگر همچنان برای سفارش طراحی کاتالوگ سؤالی دارید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. خوشحال می‌شویم که در راستای رشد کسب‌وکارتان به شما کمک کنیم.