عکس و فیلم

عکس تبلیغاتی اول

اولین عکس تبلیغاتی‌ و فیلم تبلیغاتی که در ایران گرفته شد بدون شک عکس یک انسان بوده است که البته موقع عکاسی، خودش به هیچ وجه از این که عکسش تبلیغاتی است خبر نداشته، حتی موقعی هم که عکسش را برداشتند و برای تبلیغات استفاده کردند هم خبردار نشد که در یک پروسه تبلیغات و بازاریابی قرار گرفته است، در واقع همه چیز خیلی اتفاقی پیش آمد!

اولین عکس تبلیغاتی ایران احتمالا عکس اسدالله، جواد، امامقلی، مجتبی یا اسمی در همین مایه‌ها بوده که بدون این که خودش بداند مادرش به دلال‌های ازدواج محل داده تا برایش یک دختر خوب، موجه و خانواده‌دار پیدا کنند تا بلکم سر و سامان بگیرد و بی ‌سروهمسر زندگی را به سر نکند. حالا شاید سر و صدای عکاسی تبلیغاتی زیاد شده اما حقیقتش آن است که در واقع ماهیتش با همان عکسی که مادر جوان مذکور در بالا به دلال‌های ازدواج برای پیدا کردن سر و همسر داد ندارد، هدف همان است: «نشان دادن محصولات و خدمات به مشتریان بالقوه یا بالفعل و دعوت آن‌ها به خرید برای اولین بار یا خرید دوباره برای این‌که چرخ کسب‌و‌کار شما بچرخد و مشتری هم به چیزی که دوست دارد برسد.».

عکس تبلیغاتی زوایای پنهان محصول را به مخاطب نشان می دهد

اهمیت عکس تبلیغاتی

چیزی که هنوز در عکاسی تبلیغاتی مهم است خوب به نظر رسیدن و دلبری کردن است همان کاری که اگر داماد مذکور ما هم پیش عکاسخانه محلشان می‌رفت و می‌گفت که قصد دارد عکس را به کیس‌های ازدواج آینده‌اش نشان دهد عکاس محل با روتوش برایش انجام می‌داد اما هم عکاس و هم داماد می‌دانستند که اگر عکس‌ها زیاد روتوش شود و از حقیقت به دور باشد بعد‌ها مشکلات عدیده‌ای به وجود می‌آید چیزی که البته امروزه برای برخی از عکاسان تبلیغاتی و صاحبان کسب‌وکار چندان مهم است چون نمونه‌های بسیاری از آن را در عکس‌های تبلیغاتی می‌بینیم که محصول واقعی هیچ شباهتی به آن ندارد.

کارکرد عکس تبلیغاتی

این روز‌ها کارکرد عکس تبلیغاتی عوض شده در گذشته عکس‌های تبلیغاتی بیش‌ترین کاربرد را برای چاپ در نشریات و نهایتا نمایش بر روی بیلبورد‌ها داشتند اما امروزه عکس‌های تبلیغاتی کاربرد و مجال انتشار بیش‌تری دارند، سایت‌های اینترنتی، شبکه‌های اجتماعی، بولتن‌های دیجیتال و … فرصت‌هایی برای انتشار عکس‌های تبلیغاتی هستند که کارکرد عکس‌های تبلیغاتی و همچنین فضای عکسبرداری و انتشار را عوض کرده‌اند و امروز نیاز به عکاسی تبلیغاتی بیش از گذشته مشخص شده است.

سرنوشت عکس تبلیغاتی

اما اگر اولین عکس‌های تبلیغاتی ایران از مقوله مهم ازدواج بود که پیدا شد در مورد فیلم تبلیغاتی بدون شک به محض این‌که دوربین فیلمبرداری وارد ایران شد همراه با آن آمد، ناصر الدین شاه، قبله عالم، سلطان صاحبقران به محض این‌که دوربین و سینماتوگراف را وارد ایران کرد غیر از فیلم‌هایی که از اندرونی و حرمسرا و جنگولک‌بازی سوگلی‌ها می‌گرفت در پی آن بود که شکوه و جلال همایونی را هم به نمایش بگذارد به همین خاطر هم فیلم‌های بسیاری با این مضامین گرفت که بدون شک آن‌ها اولین فیلم‌های تبلیغاتی ایران بودند.

بعد‌ها تا پیش از ورود تلویزیون به ایران هم فیلمسازی تبلیغاتی همچنان در اختیار حاکمیت و نظام پروپاگاندای سیاسی بود چنان‌که برخی از بهترین فیلم‌های قبل از انقلاب در ایران در واقع فیلم‌های تبلیغاتی بودند که برای نمایش در سینما‌ها پیش از آغاز فیلم اصلی ساخته می‌شدند، فیلم‌هایی کوتاه که به تبلیغ اقدامات حکومت می‌پرداخت از جمله فیلم «ندامتگاه» کامران شیردل که یکی از بهترین فیلم‌های سینمای مستند اجتماعی ایران پیش از انقلاب است و شاید اگر کسی این فیلم را ببیند به ذهنش هم خطور نکند که این فیلم یک فیلم تبلیغاتی بوده است!

ظهور فیلم تبلیغاتی

وقتی تلویزیون وارد ایران شد این امکان مهیا شد که فیلم‌های تبلیغاتی ساخته شود، البته با توجه به مدیوم تلویزیون و با توجه به هزینه تبلیغات در آن چیزی که به عنوان فیلم تبلیغاتی تهیه می‌شد در واقع بیش از هر چیز تیزر‌های تبلیغاتی بود که با توجه به مقتضیات آن زمان غالبا با حرکات موزون و آهنگ‌های شاد همراه می‌شد البته همان زمان هم فیلم‌های تبلیغاتی و صنعتی خوبی هم تولید شد که باز هم در این زمینه کامران شیردل با فیلمی که برای پیکان ساخت از پیشتازان و تاثیرگذاران این عرصه به حساب می‌آید.

این روز‌ها که فیلم تبلیغاتی برای خودش برو و بیایی دارد و وب، بستر مناسبی را برای انتشار این قبیل از فیلم‌ها مهیا کرده، شبکه‌های اجتماعی ویدئویی مثل یوتیوب امکانات متنوعی را برای پروموت و نمایش فیلم‌های تبلیغاتی به افراد بیش‌تری مهیا کرده است و مدیوم‌های جدیدی مثل IGTV اینستاگرام نیز برای خلق، ارائه و نمایش نوع جدیدی از ویدئو به وجود آمد که تا همین چند سال پیش وجود نداشت.

عکس و فیلم تبلیغاتی و شما!

ویدئو بالاترین نرخ درگیر شدن مخاطب با محتوا را دارد و محتوا‌های متنی و نوشتاری ما در وب با تصویر است که کامل می‌شود در واقع فیلم‌ها و عکس‌های تبلیغاتی که امروز شما از برند و کسب‌و‌کارتان می‌سازید و در وب منتشر می‌کنید حکم همان عکس‌هایی را دارد که مادر داماد ابتدای این مطلب به دلال‌های ازدواج می‌داد. شما در وب و در رسانه‌های متنوع دیگر به انتشار عکس‌ها و فیلم‌های مرتبط با برندتان می‌پردازید تا مشتری جدید جذب کنید یا به مشتری‌های امروزتان بگویید که چه قدر برند پایدار و قابل اعتمادی هستید.

ما هم در شرکت تبلیغاتی و ارتباطات خلاق رادون مثل شما دغدغه تولید عکس‌های تبلیغاتی در کنار فیلم‌ها و ویدئو‌های تبلیغاتی جذاب و تو دلبرو نزد مشتریان شما داریم و خودمان و متخصصانمان آماده‌ایم تا شما شماره تماستان را در فرم زیر وارد کنید تا ما تماس بگیریم و هر آن‌چه که از دستمان برمی‌آید و هنر داریم برای شما بگذاریم! و یا با شماره تماس های زیر میتوانید با ما در ارتباط باشید .