تحقیقات بازار

- تحقیقات بازار، نیاز هر کسب‌وکار قبل از شروع!

اگر شما هم جزو آن دسته از مردم هستید که مادر پدرشان یا کمی دورتر عمو یا دایی‌شان کسب‌وکاری راه انداختند تا مشتری بیاید و از آن‌ها خرید کند، اما نتوانستند و جمع کردند، احتمالاً نسبت به سایر افراد به تحقیقات بازار ایمان میاورید!

در گذشته‌های نه چندان دور که علم بازاریابی و مدیریت به افراد و تیم‌های مختلف نرسیده بود، زیاد می‌شنیدیم که همه می‌گفتند:” برو یک مغازه در فلان محله شلوغ بزن، پیتزای خوب بده دست خلق الله، کمی هم بر روی دکوراسیون مغازت کار کن!” کارت حسابی سکه می شه! این کسب‌وکارها یا شروع به کار نمی‌کردند یا بعد از مدتی با ضرر و زیان زیاد جمع می‌کردند!

این موضوع طبیعی است که کسب‌وکارها بدون تحقیقات بازار صحیح و اصولی چنان شکستی می‌خورند که باید در تاریخ آن‌ها را نوشت. اگر مشاوره تحقیقات بازار و خدماتی که به عنوان زیر مجموعه‌این خدمت قرار می‌گیرند را جدی نگیریم، نمی‌توانیم با امید واهی داشتن به جلو برویم و پیشرفت کنیم.

شاید گاهی دلیل شکست مکان نا مناسب باشد، گاهی خدمات بد، گاهی نوع برخوردی که باید را نداریم، گاهی قیمت و کیفیتمان برای یک منطقه و نوع قشر خاص زیاد است و …! خوبی تحقیقات بازاری که توسط مجموعه یا تیم حرفه‌ای انجام می‌شود در این است که ما اطمینان می‌کنیم که در نهایت خدماتی را دریافت خواهیم کرد که از سمت یک متخصص و زبده بازاریابی است و به ما می‌تواند در انتخاب بهترین چیزها کمک کند.

در دل تاریکی بدون نور راه رفتن همانند راه اندازی کسب‌وکار بدون تحقیقات بازار است!

اگر هنوز به این نوع تحقیق و مطالعه ایمان نیاورده‌اید، بهتر است که به یک مثال توجه کنید!

- تحقیقات بازار جلوی ضرر میلیونی یا میلیاردی را می‌گیرد!

فرض کنید در این شرایط اقتصادی تصمیم گرفته‌اید که در فلان محله تهران، یک رستوران لوکس غذای ایرانی بزنید. اگر از مراحل تحقیق و مطالعه قبل از کار در بازار اطلاع نداشته باشید که احتمالاً می‌روید رستوران خود را می‌زنید که آیا بگیرد آیا نگیرد!

انتخاب بالا توسط افرادی انتخاب می‌شود که تصور می‌کنند، ریسک پذیرند و این ریسک پذیری باعث موفقیت آن‌ها می‌شود، اما حقیقت این است که این دسته از افراد توهم ریسک پذیری را دارند! آن‌ها دارند خطر می‌کنند! خطری که می‌تواند به ورشکستگی، از بین رفتن سرمایه و … ختم شود.

یک فرد منطقی، بالغ و دارای سواد لازم قبل از هر چیزی به آن منطقه سر می‌زند. به سر و وضع مردم آن نگاهی میندازد، مغازه‌های دور و اطراف رستوران لوکس احتمالی خود را مشاهده می‌کند و می‌بینید که آیا اصلاً راه اندازی چنین رستورانی در چنین منطقه‌ای عاقلانه است؟ در قدم بعدی بررسی می‌کند که نسبت هزینه به درآمد، میزان مشتریان احتمالی و … چقدر است؟ 

فرایند بالا که به آن تحقیقات بازار می‌گوییم به ما کمک می‌کند که با کمترین میزان ریسک ممکن اقدام کنیم و از چالش‌های ابتدایی کسب‌وکار که می‌تواند به شکست ما منجر شود، جلوگیری کنیم.

- مظلوم‌ترین عنصر راه اندازی کسب‌وکار، تحقیقات بازار!

اگر به بسیاری از کسانی که ادعای کارآفرینی دارند مراجعه کنید و در مورد مارکت ریسرچ سوال کنید و بپرسید که نظر آن‌ها چیست، اصلاً ممکن است که حتی معنی آن را ندانند. این فرایند بسیار مهم که برای عدم شکست یک کسب‌وکار در گام‌های ابتدایی کاملاً ضروری به نظر می‌رسد، 

البته شاید باورش برایتان کمی سخت باشد که حتی فرد یا افرادی که از این فرایند در راه اندازی کسب‌وکار اطلاع دارند، معمولاً در ابتدای شروع به کار خود از این مرحله سر سری می‌گذرند! دلیل این موضوع هم می‌تواند نداشتن تجربه کافی، عدم توانایی دیدن چالش‌ها و بحث‌های مختلف است.

مشکل تحقیق کردن در مورد بازار با عجله و نگذاشتن وقت کافی در این است که ممکن است که شما نتیجه یا نتایجی که در نهایت بدست می‌آورید شما را فریب دهند! تحقیقات بازار اول از همه نیاز به صبر، حوصله، تجربه و علم دارد.

صبر ، حوصله ، تجربه و علم

عناصر موفقیت در تحقیقات بازار

- تحقیقات بازار، تحقیقات بازاریابی نیست!

گیج شدید؟ کمی حق دارید! این دو مفهوم که نسبتاً با یکدیگر شباهت دارند و در محافل کارآفرینی توسط سخنرانان نطق می‌شوند، با یکدیگر تفاوت‌های بنیادی دارند. تحقیقات گسترده در بازار هدف به دنبال این می‌گردد که آیا اصلاً کسی به محصول یا خدمات ما نیاز دارد؟

در نقطه مقابل تحقیقات بازاریابی وجود دارد که در آن ما به دنبال تکنیک‌ها و ترفندهایی می‌گردیم که به واسطه آن قادر باشیم، فروش محصولات را بیشتر کنیم! 

تحقیقات بازار هدفمند در ابتدای شروع فعالیت، می‌تواند تا حد زیادی زمان و هزینه‌ای که در آینده ممکن است به هدر بدهیم را صرفه جویی کند. اگر به فکر جیب خودتان باشید، از همان ابتدای کار خودتان به سراغ مشاور تحقیقات بازار رفته و از او برای راه اندازی کسب‌وکار جدید خود کمک می‌گیرید.

این جمله شعار نیست، بلکه حقیقت است:

تیم‌ها و مجموعه‌هایی که توانایی تحقیقات بازار را دارند، می‌توانند مانند یک چراغ در دل تاریکی باشند!

- قطار کسب‌وکارتان نباید چپ کند!

فرض کنید که کسب‌وکار شما همانند یک قطار است که می‌خواهد در یک مسیر حرکت کند. اگر مسیر کسب‌وکار شما بر روی ریلی باشد که کیفیت مرغوبی ندارد یا مشکلات اساسی در این ساختار و زمینه دارد، احتمالاً قطار نه تنها چپ می‌کند، بلکه جان تمام مسافران خود (منابعی که صرف آن شده مانند پول، زمان و …) را هم به خطر میندازد.

تحقیقات بازار به شما کمک می‌کند که بفهمید آیا مسیری که برای حرکت قطار انتخاب شده، صرفاً توسط بچه‌هایی که سنگ می‌اندازند، مشکل دارد یا واقعاً خطرناک است. هر تیم مشاوره تحقیقات بازاری که انتخاب می‌کنید، با تمرکز کامل بر روی این اصول سعی می‌کند راجع به کسب‌وکار شما مراحل تحقیقات را به سرانجام برساند.

تحقیقات بازار تنها مختص شروع کسب‌وکار نیست، بلکه در هنگام توسعه هم لازم است!

- اگر در شروع کار نکردید، الان ماهی را از آب بگیرید!

اگر تصور شما بر این است که حالا تحقیق نکرده‌ایم، کسب‌وکارمان هم خدا رو شکر خوب است، پس نیازی به تحقیقات بازار نداریم، باید بگوییم که سخت در اشتباهید. شما در هر جایگاهی باشید، هنگامی که تغییراتی در محصول یا خدمات خود ایجاد می‌کنید، نیازمند این می‌شوید که در این رابطه تحقیقات بازار را انجام دهید که آیا مخاطبان و بازار هدف شما اصلاً چنین چیزی را می‌پذیرند؟ اگر می‌پذیرند، شرایط آن‌ها چیست؟

به صورت خلاصه بخواهیم بگوییم، همان قدر که در ابتدای کار مهم است که تحقیقات بازار کنید در مراحل توسعه و هنگامی که می‌خواهید این کار را انجام دهید هم نیاز به این نوع خدمات دارید. اگر به درستی در این مراحل کار تحقیقات انجام شود، شما می‌توانید راهکارهای لازم را در عرصه توسعه کسب‌وکار خود پیدا کنید.

- فقط شما نیستید که اشتباه کردید!

در دنیا شرکت‌های بزرگ زیادی مثل گوگل، اپل، فیس‌بوک و مایکروسافت وجود دارند که حتماً نام آن‌ها را شنیده‌اید و یا حتی از محصولات آن‌ها استفاده می‌کنید. شاید به عنوان یک مخاطب یا فرد عادی تصور کنید که این شرکت‌ها در زمینه بازاریابی و فروش محصولات خود جزو موفق‌ترین‌ها هستند و همواره با فروش‌های شگفت‌انگیز توانسته‌اند، غوغا کنند، اما این چنین نیست!

این شرکت‌ها با آن همه امکانات، با آن همه قدرت، با آن همه نیرو در توسعه و راه اندازی بسیاری از محصولات خود نتوانستند موفق عمل کنند و شکست خورده اند. اگر می‌خواهید که کسب‌وکار شما که هرچقدر هم بزرگ است، مانند تراژدی نوکیا به نابودی کشانده نشود، همین الان برای شروع تحقیقات بازار خود اقدام کنید و از افراد متخصص کمک بگیرید.

تحقیقات بازاریابی بعد از جمع آوری اطلاعات نیاز به تحلیل، تجزیه و تفسیر دارند!

الان، بهتر از فرداست

بعید می‌دانیم که این مطلب را مطالعه کرده باشید و نخواهید که از خدمات تحقیقات بازار استفاده کنید. در این مطلب ما با بررسی و جمع بندی راجع به این موضوع که چرا باید از این خدمات استفاده کنید، چه راهکارهایی وجود دارد که با تحقیقات بازار بدست می‌آید و موارد این چنینی به شما کمک کردیم که تصمیم بگیرید که همین الان برای دریافت این خدمات اقدام کنید.

شرکت تبلیغاتی رادون به عنوان یک مجموعه با تجربه که از نیروهای جوان و خلاق و افراد کارکشته و باتجربه استفاده می‌کند، می‌تواند به عنوان یک شریک تجاری در کنار شما باشد تا تحقیقات بازار خود را به بهترین شکل ممکن و با کمترین میزان دغدغه به پایان برسانید.

اگر سؤالی در این رابطه دارید و یا علاقه‌مندید با یک کارشناس در این حوزه مشورت کنید، می‌توانید شماره تماستان را در فرم زیر وارد کنید و یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.